Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Honor Magic 8 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic 8 Lite
View Offer
Honor Magic 8 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic 8 Lite |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, January 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm (6.41 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.68 oz) |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual Nano-SIM |
| Water & Dust | IP67, dust and water resistant Drop-to-concrete resistance from up to 2m (advertised) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 4000 nits (peak) |
| Resolutions | 1224 x 2700 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 440 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 20 MP, f/2.3, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Silicon-carbon |
| Capacity | 6800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 75W Wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









