Trending
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
Honor Pad X7
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Pad X7
View Offer -
Honor Pad X7
View Offer -
Honor Pad X7
View Offer
Honor Pad X7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Pad X7 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2022, July |
| BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Colors | Neo Mint |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 9.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 156 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5MP, f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 2MP, f/2.4 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| RAM | 3GB / 4GB |
| Storage | 32GB / 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 10W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









