Trending
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
Honor Play 40 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Play 40 5G
View Offer -
Honor Play 40 5G
View Offer -
Honor Play 40 5G
View Offer
Honor Play 40 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Play 40 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black, White, Blue, Silver/Pink |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mli-G52 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









