Trending
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
Honor Power
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Power
View Offer
Honor Power Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Power |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected April 15, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | – |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP65 dust and splash resistance |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz,1B colors, 4000 nits (peak) |
| Resolutions | 2664 x 1200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 436 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Magic UI 9 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G68 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 7,800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W Wired 5W reverse wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (in-display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









