Trending
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
Honor View40
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor View40
View Offer -
Honor View40
View Offer -
Honor View40
View Offer -
Honor View40
View Offer
Launch
| Announced | 2021, January 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, Q2 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | 163.1 x 74.3 x 8 mm (6.42 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1B colors |
| Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio (~439 ppi density) |
| Multitouch | |
| Features | HDR10, 120Hz, 800 nits (peak) Always-on display |
Platform
| OS | Android 10, with Google Play Services (unconfirmed) |
| Chipset | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB UFS 2.1 |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Secondary camera | 16 MP, f/2.0, (wide) Color spectrum sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast charging 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 50% in 35 min (advertised) |
More
| Made by | China |
| Color | Midnight Black, Rose Gold, Titanium Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









