Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
- Shop
- Accessories
- Wearable
- Honor Watch 6
Honor Watch 6
Offers
-
Honor Watch 6
View Offer
Honor Watch 6 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Watch 6 |
| Status | Comming soon |
| Release date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 45.3 x 39.1 x 11.2 mm |
| Weight | 32 g (1.13 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | eSIM 5ATM water resistant (50m waterproof) |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 1.8 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 390 x 450 pixels |
| PPI | 340 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | MagicOS 7.2 |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | 32MB |
| Internal | 4GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 590 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Bluetooth | 5.3, NO |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









