Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Huawei Nova 11 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 11 5G
View Offer -
Huawei Nova 11 5G
View Offer -
Huawei Nova 11 5G
View Offer
Huawei Nova 11 Pro 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 11 Pro 512GB ROM |
| Status | Available |
| Released | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 74.4 x 7.9 mm (6.47 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g or 193 g (6.63 oz) |
| Colors | Black, Blue, Green, Violet |
| Material | Glass front, glass back or eco leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Resolutions | 1200 x 2652 pixels |
| PPI | 429 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 8 MP, f/2.2, 52mm (portrait), AF 60 MP, f/2.4, 17mm, 100? (ultrawide), AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired, 50% in 15 min (advertised) Reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with tri-band A-GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









