Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Huawei Mate 60E
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Mate 60E
View Offer -
Huawei Mate 60E
View Offer -
Huawei Mate 60E
View Offer -
Huawei Mate 60E
View Offer
Huawei Mate 60E Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 60E |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm (6.24 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colors | Silver, White, Black |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | OLED, HDR10, 90Hz |
| Resolutions | 1344 x 2772 pixels, 18.5:9 ratio |
| PPI | 456 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) HDR, panorama 4K, 720p@240fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 990E 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHzCortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP14 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 66W, |
| Wireless | Fast wireless charging 5W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









