Trending
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
Huawei Mate V Flip
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Mate V Flip
View Offer -
Huawei Mate V Flip
View Offer -
Huawei Mate V Flip
View Offer
Huawei Mate V Flip Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Phone | Mate V Flip |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Interstellar Blue |
| Body Material | Front glass (Gorilla Glass 5), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM ( Nano-SIM ,dual stand-by) |
| Water Proof | – |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen 16M colors |
| Resolutions | 2200 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 414 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G | 5G band 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64MP + 13MP + 8MP + 2MP |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4320p@24/30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Front | No – uses main camera |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Fast battery charging |
| COMMONS | |
| Sound | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









