Trending
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
Huawei MatePad Pro 12.2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei MatePad Pro 12.2
View Offer
Huawei MatePad Pro 12.2 2026 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad Pro 12.2 (2026) |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, May 15 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Green |
| Body Material | THAT |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.2 inches |
| Type | Dual-layer OLED, 1B colors, 144Hz, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 2800 x 1840 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 275 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | THAT |
| 3G | THAT |
| 4G | THAT |
| 5G | THAT |
| Speed | No |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 4.4 |
| Chipset | Kirin 9010S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.62 GHz Taishan Big & 3×2.15 GHz Taishan Mid & 4×1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 930 MP4 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 85% in 40 min, 100% in 55 min 7.5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jack: No Loudspeakers: Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









