Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Infinix Note 40i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Infinix Note 40i
View Offer -
Infinix Note 40i
View Offer -
Infinix Note 40i
View Offer
Infinix Note 40i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Infinix |
| Model | Note 40i |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 76.7 x 7.8 mm |
| Weight | 188 g |
| Colors | Variable Gold, Obsidian Black, Impression Green |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back or eco leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, (wide), PDAF 12 MP, f/2.4, (depth) QVGA |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP LED flash, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 95% in 60 min (advertised) |
| Wireless Charging | |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with dual speakers 3.5mm Jack Yes Sound by JBL |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









