Trending
- Lenovo ZEROSERES Y900 Series is Released: 10,000mAh battery + flagship chip, starting from 2,699 yuan
- Lenovo’s “Legion Y7000X” AI slim and lightweight Gaming Laptop is Released Starting from 8,999 yuan
- Lenovo ZEROS 70 Pro, the new generation of Lenovo ZEROS mobile phone, has been Released
- Microsoft officially releases Surface Pro 12: Returning to the original Intel processor
- Google Releases Wear OS 7: Smartwatch battery life is improved by up to 10%, and a new Gemini intelligent interface is added
- HAILESI S135 13.5-Inch Portable Monitor Review: High-Definition Display Anywhere You Go
- LYZRC N602 WiFi FPV RC Drone Review: Your Pocket-Sized Aerial Adventure
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
iQOO Neo 6 Lite 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Neo 6 Lite 5G
View Offer -
iQOO Neo 6 Lite 5G
View Offer
Vivo iQOO Neo 6 Lite 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Neo 6 Lite 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 198.3 g |
| Colors | Black, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.57 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz, HDR10 |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack, 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









