Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo Legion 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Lenovo Legion 3
View Offer -
Lenovo Legion 3
View Offer -
Lenovo Legion 3
View Offer
Lenovo Legion 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | Legion 3 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black; other colors |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.92 inches |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, gyro-EIS |
| Front | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.1″, 0.9µm LED flash, HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, Legion OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | Two USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









