Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
Lenovo Legion Pro 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Lenovo Legion Pro 2
View Offer -
Lenovo Legion Pro 2
View Offer -
Lenovo Legion Pro 2
View Offer -
Lenovo Legion Pro 2
View Offer
Lenovo Legion Pro 2 – Full Specifications and Price
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) – China |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat15 800/210 Mbps, 5G 2.5 Gbps DL |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.65 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB |
| RAM | 12/16 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 16 MP |
| Secondary camera | Motorized pop-up 20 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps gyro-EIS 4K@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | Two Type-C 1.0 reversible connectors, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Vengeance Red, Blazing Blue |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









