Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo Moto Z2 Force
-
Processor
Snapdragon 835 Octa Core Processor -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
5.5 inches 1440 x 2560 pixels Screen -
Camera
Dual 13.0MP Rear Cameras -
Operating System
Android 7.1.1 (Nougat)
Offers
-
Lenovo Moto Z2 Force
View Offer -
Lenovo Moto Z2 Force
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Lenovo Moto Z2 Force |
Hardware
| CPU | Snapdragon 835, Octa Core, 2.45GHz, 64bit |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | 1440 x 2560 pixels (~534 ppi pixel density) |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | Dual 12 MP |
| Front camera | 8 MP |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.1.1 (Nougat) |
Other Features
| I/O Interface | Type-C 1.0 |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Sensor | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Features | Fingerprint scanner |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









