Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo PHAB2 Plus
-
Processor
MTK8783 Octa Core 1.3GHz -
RAM
3GB -
Storage
32GB -
Display
6.44 inch, 1920 x 1080 Pixel screen -
Camera
8.0MP front + 13.0MP back -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Lenovo PHAB2 Plus 4G Phablet
View Offer
Main Features:
Lenovo PHAB2 Plus 4G Phablet 6.44 inch Android 6.0 MTK8783 Octa Core 1.3GHz 3GB RAM 32GB ROM 8.0MP + 13.0MP Cameras Fingerprint Unlocking
Display: 6.44 inch, 1920 x 1080 Pixel screen
CPU: MTK8783 Octa Core 1.3GHz
System: Android 6.0
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM
Camera: 8.0MP front camera + 13.0MP back camera
Sensor: Gyroscope, Ambient Light Sensor, E-Compass, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Fingerprint Sensor
SIM Card: dual SIM dual standby. Nano SIM + Nano SIM
Feature: GPS
Bluetooth: 4.0
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE B1/B3/B7
TD-LTE B38/B39/B40/41
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Lenovo PHAB2 Plus |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | MTK8783 Octa Core 1.3GHz |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | Capacitive,IPS |
| Screen size | 6.44 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP |
| Front camera | 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE Band 1/3/7 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/41 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4050mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 17.39 x 8.85 x 0.96 cm / 6.85 x 3.48 x 0.38 inches |
| Product weight | 0.2180 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









