Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo Z5s
-
Processor
SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) -
RAM
4GB/6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
6.3 inches 1080 x 2340 pixels -
Camera
16MP+8MP+5MP Triple camera, and 16MP front camera -
Operating System
ZUI10 based on Android 9.0 (Pie)
Offers
-
Lenovo Z5s
View Offer -
Lenovo Z5s
View Offer -
Lenovo Z5s
View Offer -
Lenovo Z5s
View Offer -
Lenovo Z5s
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Lenovo z5s |
Hardware
| CPU | SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| RAM | 4GB/6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 6.3 inches |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
Camera
| Camera type | four camera |
| Back camera | 16MP+8MP+5MP Triple camera |
| Front camera | 16MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8 TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(2555-2655MHz) |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | ZUI10 based on Android 9.0 (Pie) |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calendar,Fingerprint recognition |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3300mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 156.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.17 x 2.93 x 0.31 in) |
| Product weight | 172 g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









