Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Meizu 21 Pro 512GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu 21 Pro 512GB ROM
View Offer -
Meizu 21 Pro 512GB ROM
View Offer
Meizu 21 Pro 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | 21 Pro 512GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 74.4 x 8 mm (6.50 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 208 g or 214 g (7.34 oz) |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.79 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1250 nits (HBM) |
| Resolutions | 1368 x 3192 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 512 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Meizu Titan Glass 2.0 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.3″, 1.2µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 72mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, (wide) HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android, Flyme |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5050 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Wireless Charging | 50W wireless 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









