Trending
- How is SVBONY TransAir4 4K Wireless HDMI Transmitter & Receiver after using?
- Best e-shisha in UAE in 2026: Maskking Fexo 45K
- Gemini Omni vs Seedance 2.0, Wan 2.7, and Kling V3.0: How Google’s New AI Video Model Compares to China’s Leading Tools
- Vape Smoke Pod: IGeekPhone’s Step-by-Step Guide
- 3D Printing Your Smile: How Tech from the DIY World Is Revolutionizing Orthodontics
- Different ways to earn cryptocurrency on the internet
- Tech Tools and Legal Strategy: How Technology is Shaping DUI Defense in the Modern Courtroom
- What Are The Features Of Cryptocurrency, And What Are The Benefits Of Investing In Them?
Meizu 21 12GB RAM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu 21
View Offer -
Meizu 21
View Offer -
Meizu 21
View Offer
Meizu 21 12GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | 21 12GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 75.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Black; other colors |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, 22mm (wide), PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Flyme 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)c |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









