Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
MEIZU M5S
-
Processor
MT6753 Octa Core 1.3GHz -
RAM
3GB -
Storage
32GB -
Display
5.2inch 2.5D IPS HD Screen -
Camera
5.0MP+13MP -
Operating System
Flyme 5 (base on Android 6.0 OS)
Offers
-
MEIZU M5S 4G Smartphone - 3GB RAM 32GB ROM
$157.99
View Offer -
MEIZU M5S 4G Smartphone - 3GB RAM 32GB ROM
View Offer -
MEIZU M5S 4G Smartphone - 3GB RAM 32GB ROM
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Meizu M5S |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | MT6753 Octa Core processor |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | IPS capacitive touch screen |
| Screen size | 5.2 Inch |
| Screen resolution | HD (1280×720 pixels) screen display |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz(CDMA Bc0) |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100MHz(TD-SCDMA B34/39) |
| 4G | FDD-LTE 1800/2100/2600MHz(TDD B38/39/40/41) |
| SIM | Dual Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM card dual standby |
OS
| Operating System | Flyme 5 (base on Android 6.0 OS) |
Other Features
| I/O Interface | TF card slot, USB slot, Speaker, Microphone |
| Bluetooth Version | Yes |
| Sensor | Gravity sensor, Infrared distance sensor, gyroscope, light sensor,touch sensor, electronic compass |
| Features | Google Play Store, tethering & portable hotspot, Touch ID, etc |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | Built-in 3000mAh |
| Battery Type | Lithium |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









