Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Meizu Note 11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Meizu Note 11
View Offer -
Meizu Note 11
View Offer -
Meizu Note 11
View Offer
Meizu Note 11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 11 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, White |
| Body Material | Front glass, back glass aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2″, 0.8µm, PDAF + 5 MP, depth sensor |
| Features | Six-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Front | 20 MP, f/2.0 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.41 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 612 |
| RAM | 4GB/6GB |
| Storage | 64GB/128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 18W (mCharge) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | N/A |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









