Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Meizu M6s
-
Processor
Samsung Exynos 7872, Hexa Core -
RAM
3GB -
Storage
32GB /64GB -
Display
5.7-inch capacitive screen, HD+ 1440x720 pixels -
Camera
16.0MP rear camera, 8.0 MP front-facing camera -
Operating System
:Flyme OS
Offers
-
Meizu M6S 3GB+64GB Black Coupon code: MEIZUM6S1
$204.99
View Offer -
Meizu M6S 3GB+64GB Gold coupon code: MEIZUM6S2
$204.99
View Offer -
Meizu M6S 3GB+32GB Black coupon code: MEIZUM6S3 at $172.99
$172.99
View Offer -
Meizu M6S 3GB+32GB Gold coupon code: MEIZUM6S3 at $172.99
$172.99
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Meizu m6s |
Hardware
| CPU | Samsung Exynos 7872, Hexa Core |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB /64GB |
Display
| Screen type | capacitive screen |
| Screen size | 5.7 inch |
| Screen resolution | HD (1440×720 pixels) screen display |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 16MP |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8, |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7 |
| SIM | :Dual Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Flyme OS |
Other Features
| I/O Interface | SIM card slot:Dual Nano SIM Card dual standby(2 Nano Sim Card or 1 Nano Sim +1TF Card) TF card slot:Yes USB slot:Micro USB Audio output |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor, Infrared sensor, gyro sensor, |
| Features | 4G, WIFI, GPS, Bluetooth, Compass, Gesture Sensing, Smart Wake, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 152*72.5*8.0mm |
| Product weight | 160g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









