Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Meizu Note 16
Offers
-
Meizu Note 16
View Offer
Meizu Note 16 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 16 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 167.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.60 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Colors | Black, White, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | Yes |
| Front | 8MP, f/2.0 HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Flyme 2 |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Cortex-A76 & 6×2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali -G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 40W wired, QC3+ |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








