Trending
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
- Forex Trading Apps for iOS – Top Picks to Consider
Motorola Moto S40 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Moto S40 Pro
View Offer -
Moto S40 Pro
View Offer -
Moto S40 Pro
View Offer
Motorola Moto S40 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto S40 Pro |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 160 x 74.2 x 8.3 mm |
| Weight | 193 grams |
| Colors | Black, Black, Blue, Silver |
| Body Material | Aluminum Frame, Front and Back Glass |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1812 x 2176 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 373 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.99 GHz Cortex-X1 & 3×2.42 GHz Cortex-A78 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 670 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio, Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








