Trending
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
- Redefining Email Communication: Venturing Beyond Apple Mail
- Geek Bar Burj 80K Review: A Futuristic Disposable Vape Designed for Heavy Users
- Hellvape Vsee Neo Pod System Kit Review: Compact Power Meets Everyday Vaping
Motorola Razr 70 Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Razr 70 Plus smartphone
View Offer
Motorola Razr 70 Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 70 Plus |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7 mm Folded: 88.4 x 74 x 15.1 mm |
| Weight | 184.5 g or 188.5 g (6.53 oz) |
| Colors | Infinite Black, Glacier Blue, Viva Magenta |
| Body Material | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus 2), silicone polymer back (eco leather), aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIMs | Nano SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Second external AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ 4 inches, Gorilla Glass Victus |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Front Dual | 50 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14″, 0.7µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7600X (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 835 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | .Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 50W wired 15W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band (region dependent) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









