Trending
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
Nokia 6.1 Plus
-
Processor
Qualcomm Snapdragon 636 -
RAM
4GB -
Storage
32/64GB -
Display
1080 x 2280 px (FHD+) -
Camera
Rear 16Mp/Front 16MP -
Operating System
Android 8.0 Oreo
Offers
-
Nokia 6.1 Plus
View Offer -
Nokia 6.1 Plus
View Offer -
Nokia 6.1 Plus
View Offer -
Nokia 6.1 Plus
View Offer -
Nokia 6.1 Plus
View Offer
Specs
General
Hardware
| CPU | Qualcomm Snapdragon 636 |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32/64GB |
| External Memory | SD card |
Display
| Screen type | LCD IPS |
| Screen size | 5.8" |
| Screen resolution | 1080 x 2280 px (FHD+) |
Camera
| Camera type | CMOS BSI |
| Back camera | 16MP |
| Front camera | 16MP |
Network
| 2G | B3 (1800), B5 (850), B8 (900) |
| 3G | B1 (2100), B5 (850), B8 (900) |
| 4G | B1 (2100), B3 (1800), B5 (850), B8 (900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano SIM |
OS
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
Other Features
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3060 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
Dimensions and Weight
| Product size | 71.0 x 147.2 x 8.0 mm |
| Product weight | 151 g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









