Trending
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
Nokia X12
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Nokia T20
View Offer -
Nokia T20
View Offer
Nokia X12 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nokia |
| Model | X12 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, July |
| BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 72.5 x 7.5 mm |
| Weight | 189 grams |
| Colors | Black, Blue, Yellow |
| Body Material | Plastic Body, Glass Front |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 31, 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Kryo 460 & 6×1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charger | Fast Charger 33W |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack No Loudspeaker Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









