Trending
- Removing Obstacles to Vaping: A Guide for People with Disabilities
- Air Bar Gem 50K Disposable Vape Review: A Gem in the World of Vaping
- TYN Pro 50K Disposable Vape Review: The Next Evolution in Vaping
- Why Agentic Orchestration Is the Missing Layer in Modern Software Quality
- Tech Innovations Shaping the Future of Personal Injury Prevention and Recovery
- Beyond The Ordinary Grill: The Magic of Kamado Cookers
- Keep It 100 40K Disposable Vape Review: The Ultimate Vaping Experience
- The VPN Apps for iPhone: A Review of the Top 10
Nokia G50
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nokia G50
View Offer -
Nokia G50
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64/128 GB |
| RAM | 4 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 5 MP 2 MP 2 MP |
| Secondary camera | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5050 mAh |
More
| Made by | Finland |
| Color | Glacier, Night |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








