Trending
- Lost Mary MT35000 Turbo Flavors Flash Sale You Shouldn’t Miss
- Airmez Fox 8in1 160K Disposable Kit Review-The Ultimate Multi-Flavor Vaping Experience
- Exploring the Wide Flavor Collection of Lost Mary MT35000 Turbo
- TOP 3 Best Starter Pod Kit Popular in 2026: Our Collection
- Honor 20 Pro tablet has been officially launched! It features a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen and an AI study companion
- HONOR 600 Pro Released: The Strongest Digital Flagship from HONOR has arrived, starting at 3899 yuan.
- OPPO Pad Air5 Released: 12.1-inch large screen + 10,000mAh large battery, starting from 1899 yuan
- OPPO Enco Air5s headphones Released: Each ear weighs 3.9g and the price is 269 yuan.
Nothing Phone 3a Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing Phone 3a Lite
View Offer
Nothing Phone 3a Lite Specifications
| INFO | |
| Brand | Nothing |
| Model | Phone 3a Lite |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, October,29 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 78 x 8.3 mm (6.46 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, White |
| Body Material | Glass front (Panda Glass), plastic frame, glass back (Panda Glass) |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256 GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired, 50% in 20 min 5W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









