Trending
- GameMT EX8 Handheld Game Console Review: Power, Performance, and Portability Combined
- Yisenneng PB6100 PD100W Power Bank Review: A Compact Solution for Fast Charging and High Capacity
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
OnePlus 13T
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus 13T
View Offer
OnePlus 13T Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 13T |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | – |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.32 inches |
| Type |
LTPO OLED, 120Hz |
| Resolutions | 1440 x 3168 pixels |
| PPI | 510 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.43″, 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95″, 3x optical zoom, PDAF, OIS 8 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/480fps |
| Front | 16 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OxygenOS 15 |
| Chipset |
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired, PD, QC, 50% in 13 min, 100% in 36 min (advertised) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, eSE, HCE |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








