Trending
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
OnePlus Ace 5 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Ace 5 Mini
View Offer
OnePlus Ace 5 Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Needles 5 Mini |
| Status | Coming soon |
| Release Date | second quarter of 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 74.3 x 8.7 mm |
| Weight | 200 g (7.20 oz) |
| Colors | Black, Glacier Blue |
| Body Material | Glass front (Asahi Glass), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 490 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0m, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 16mm, 120 (ultrawide), 1/4.0″, 1.12m 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps,1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.09″, 1.0m HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 150W wired, 1-100% in 25 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes, eSE, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









