Trending
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
- ANNUAL AWARD: Best Prefilled Pod System for Compatibility 2026: SP2S ZUOS
- ANNUAL AWARD: Best Leak-Resistant Refillable Pod System 2026: SP2S SEN X
- TOP Refillable & Relaceable Pod Vape 80K in 2026: VOOPOO NAVIxCyph
- Annual Award: TOP SUB-OHM MESH TANK WITH LARGE CAPACITY 2026: VOOPOO UFORCE-X TANK II
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
OnePlus Ace Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Ace Pro
View Offer -
OnePlus Ace Pro
View Offer
OnePlus Ace Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Ace Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm |
| Weight | 201 g |
| Colors | Volcanic Black, Emerald Forest, Panda White (Extreme Edition) |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant – T-Mobile only (not for use underwater, liquid damage is not covered under warranty) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 525 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.43″, 1.12µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 150? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74″, 0.8µm Auto-HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G77 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging Fast wireless charging Reverse wireless charging USB Power Delivery |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









