Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
OnePlus Nord 6
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord 6
View Offer
OnePlus Nord 6 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | North 6 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, July 08 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Phantom Grey, Dry Ice, Marble Sands |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP67 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Swift AMOLED, 1B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1400 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1272 x 2800 pixels |
| PPI | 450 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, AF Panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OxygenOS 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, 33W PPS, 18W PD, 100% in just 54 min 5W reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









