Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
OnePlus Nord CE5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord CE5
View Offer
OnePlus Nord CE5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | North CE5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, July 08 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colors | Marble Mist, Black Infinity, Nexus Blue |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 1430 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.0″, 1.0µm HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Apex (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-A715 & 3×3.20 GHz Cortex-A715 & 4×2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh (Global) 7100 mAh (India) |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 80W wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jack: No Loudspeaker: Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








