Trending
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE Q2: Which Pod System Is Better in 2026?
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
- Yisenneng PB6100 PD100W Power Bank Review: A Compact Solution for Fast Charging and High Capacity
Oneplus Nord N1
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Nord N1
View Offer -
Oneplus Nord N1
View Offer
Oneplus Nord N1 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord N1 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 185 gram |
| Colors | Blue Marble, Gray Onyx and Gray Ash |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.49 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:0 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes, 90Hz refresh rate |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | 5G-capable |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP + 8 MP + 5 MP |
| Features | Dual-LED, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM690 Snapdragon 690G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4115 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 30W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








