Trending
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
- ANNUAL AWARD: Best Prefilled Pod System for Compatibility 2026: SP2S ZUOS
- ANNUAL AWARD: Best Leak-Resistant Refillable Pod System 2026: SP2S SEN X
- TOP Refillable & Relaceable Pod Vape 80K in 2026: VOOPOO NAVIxCyph
- Annual Award: TOP SUB-OHM MESH TANK WITH LARGE CAPACITY 2026: VOOPOO UFORCE-X TANK II
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
Oneplus Nord N500
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Nord N500
View Offer -
Oneplus Nord N500
View Offer
Oneplus Nord N500 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord N500 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Midnight Jade |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 16 MP HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, OxygenOS 13 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G59 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









