Trending
- It was revealed that Samsung made its first launch of the Galaxy Z Fold Wide (a wide-format folding phone) in London in July
- The new MagicPad 3 Pro 12.3 Tablet is Officially Unveiled: Featuring 5280Hz Ultra-high-frequency PWM Dimming and Ultra-narrow Bezels
- Mastering Stealth Vaping: Pro Tips & Techniques
- Rock Me VC BAR 50K Disposable Vape Review-Long‑Lasting Performance in a Sleek Disposable Device
- Myle Pod Box 35K Disposable Vape Kit Review-Long‑Lasting Vaping with Powerful Performance
- How about Ultrabook-battery net Data Center
- Dubai’s Luxury Property Market: A Haven for High-Net-Worth Individuals
- Debunking Ineffective Diets: Low Carb and Paleo Nutrition Under the Spotlight
OnePlus Nord Watch
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord Watch
View Offer -
OnePlus Nord Watch
View Offer
OnePlus Nord Watch Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord Watch |
| Status | Comming Soon |
| Release date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 46.4 x 46.4 x 10.9 mm |
| Weight | 45 g (1.59 oz) |
| Colors | Midnight Black, Moonlight Silver, Cobalt |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water/Dust | 5ATM water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.78 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
| Resolutions | 368 x 448 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Standrad Charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 SMS(threaded view), Email, IM |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | No |
| Wi Fi | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








