Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
OnePlus Watch 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Watch 2
View Offer -
OnePlus Watch 2
View Offer
OnePlus Watch 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Watch |
| Status | Comming Soon |
| Release date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 46.4 x 46.4 x 10.9 mm (1.83 x 1.83 x 0.43 i |
| Weight | 45 g (1.59 oz) |
| Colors | Midnight Black, Moonlight Silver, Cobalt, Harry Potter Edition |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Waterproof (5ATM) Compatible with standard 22mm straps |
| DISPLAY | |
| Size | 1.39 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 454 x 454 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | No |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 402 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Bluetooth | 5.1, NO |
| GPS | No |
| USB | No |
| Wi Fi | No |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









