Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Oppo A3i Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo A3i Plus
View Offer
Oppo A3i Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | A3i Plus |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp February 17, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 74.3 x 7.8 mm |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colors | Black, Purple, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 950 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 45W wired, PD, 1-50% in 30 min (advertised) Reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








