Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Oppo A5i Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo A5i Pro
View Offer
Oppo A5i Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Oppo A5i Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, June 20 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Purple |
| Body Material | |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust/water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Resolutions | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50MP (f/1.85) 8MP (f/2.2), depth |
| Features | LED flash, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 5MP (f/2.2), (wide) Panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Snapdragon 6s 4G Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 45W wired, |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









