Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Oppo F27 Pro Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo F27 Pro Plus
View Offer
Oppo F27 Pro Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | F27 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | July 2024 |
| BDY | |
| Dimensions | 161.1 x 74.7 x 7.5 mm (6.34 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colors | Lava Red and Ocean Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Panda glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 48 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panoramac |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm Panorama 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 Plus (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 88W wired, PD2.0, QC3, 100% in 48 min (advertised) Reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









