Trending
- It was revealed that Samsung made its first launch of the Galaxy Z Fold Wide (a wide-format folding phone) in London in July
- The new MagicPad 3 Pro 12.3 Tablet is Officially Unveiled: Featuring 5280Hz Ultra-high-frequency PWM Dimming and Ultra-narrow Bezels
- Mastering Stealth Vaping: Pro Tips & Techniques
- Rock Me VC BAR 50K Disposable Vape Review-Long‑Lasting Performance in a Sleek Disposable Device
- Myle Pod Box 35K Disposable Vape Kit Review-Long‑Lasting Vaping with Powerful Performance
- How about Ultrabook-battery net Data Center
- Dubai’s Luxury Property Market: A Haven for High-Net-Worth Individuals
- Debunking Ineffective Diets: Low Carb and Paleo Nutrition Under the Spotlight
Oppo Find X3 Neo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Find X3 Neo
View Offer -
Oppo Find X3 Neo
View Offer -
Oppo Find X3 Neo
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | 5G band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 28(700), 41(2500), 77(3700), 78(3500); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)IP54 splash-proof |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 1.07B colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 13 MP 12 MP |
| Secondary camera | 32 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS; HDR |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Black (Ceramic), Ocean (Glass) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








