Trending
- 2026 Repair Guide for Laptop Keyboard Failures: Diagnosing,Troubleshooting, and Fixing Common Issues
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
- NEXA FLEX 40000 VS IPLAY ENGINE 45000 Quick Comparison
Oppo k10 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo k10 Pro
View Offer -
Oppo k10 Pro
View Offer
Oppo k10 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | k10 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 158.7 × 73.5 × 8.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Colors | Black, Aurora |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 750 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front | 16 MP, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 5G |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.4 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









