Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo K21
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo K21
View Offer -
Oppo K21
View Offer
Oppo K21 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | K21 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 74.3 x 8 mm (6.31 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colors | Moonlight Black, Pearl White, Blue, Blue/Red |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 430 nits typ. brightness (advertised) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0″, 1.75µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Front Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | – |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W, 50% in 20 min (advertised) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









