Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo k5s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo k5s
View Offer
Oppo k5s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | k5s |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022 March |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 199.5 grams |
| Colors | Ocean Green, Jet Black, Nebula Purple, Pink Mist, Coral Orange, Inspiration Edition |
| Body Material | Matel |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches (83.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLEDcapacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA ,42.3/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/3.0, 130mm (telephoto), 5x optical zoom, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm, HDR |
| HARDWARE | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.2 GHz Kryo 485 & 6×18.42 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 608 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 35W (Super VOOC Flash Charge) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









