Trending
- DOOGEE Tab E3 Max 14 Tablet PC Review: Big Screen, Smart Performance
- DOOGEE V Max 2 Pro Review: Rugged Durability Meets High Performance
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
Oppo Pad Neo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Pad Neo
View Offer -
Oppo Pad Neo
View Offer
Oppo Pad Neo Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad Neo |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm |
| Weight | 552 g (1.22 lb) |
| Colors | Gray, Gold |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support, 2.0ms latency |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 480 nits |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 11, ColorOS 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8360 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired, PD 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speaker, with stereo speakers (8 speakers) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









