Trending
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
- How to Evaluate an NFT Project for high growth rate
OPPO R11
-
Processor
Snapdragon 660 Octa core -
RAM
6GB, -
Storage
64GB -
Display
5.5 inches FHD AMOLED screen -
Camera
Dual back 20MP+16MP, 20 MP front -
Operating System
Android 7.1.1 (Nougat)
Offers
-
OPPO R11 4GB+64GB Coupon code: OPPOR1164GB
$512.99
View Offer -
OPPO R11
View Offer -
OPPO R11
View Offer -
OPPO R11
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OPPO R11 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 660 Octa core |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | AMOLED Capacitive Touch Screen |
| Screen size | 5.5 INCH |
| Screen resolution | 1080*1920 PIXELS |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | Dual back 20MP+16MP |
| Front camera | 20 MP front |
Network
| 2G | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
| 3G | HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1700, HSDPA 1900, HSDPA 2100 |
| 4G | LTE 2100, LTE 1800, LTE 2600, LTE 850, LTE 900, LTE 2300, LTE 2500 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.1.1 (Nougat) |
Other Features
| I/O Interface | microUSB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 4.2 |
| Sensor | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Features | VOOC Flash Charge, Fingerprint (front-mounted), |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3,000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 154.5 x 74.8 x 6.8 mm (6.08 x 2.94 x 0.27 in) |
| Product weight | 150 g (5.29 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









