Trending
- Maskking Somo vs Maskking Camo: Which Pod Is Better in 2026?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs SP2S Touch: Best Beginner Pod System in 2026
- Lost Mary MT35000 vs NEXA PIX: Which 35K Puff Vape Is Better in 2026?
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
Oppo Reno 15F 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 15F 5G
View Offer
Oppo Reno 15F 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 15F 5G |
| Status | Coming Soon Expected Announce 2026, June 25 |
| Release Date | 2026, July 16 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Glossy Pink, Luminous Green, Opal Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2372 pixels |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | AGC Dragontrail DT-Star D+ |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – version1 HSDPA 850 / 900 / 2100 – version 2 HSDPA 900 / 2100 – version 3 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – version 1 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 42 – version 2 1, 3, 5, 8, 40 – version 3 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA – version 1
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA – version 2 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA – version 3 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 725 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired, PD2, QC2.0, 44W PPS Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








