Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Oppo Reno5 Gaming Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno5 Gaming Edition
View Offer -
Oppo Reno5 Gaming Edition
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6/8 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 2 MP 2 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Black, Silver, Purple |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








