Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Oppo Watch 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Watch 2
View Offer -
Oppo Watch 2
View Offer
Launch
| Announced | 2021, July |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, July |
Network
| Technology | HSPA / LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – International 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, stainless steel frame or aluminum frame, ceramic/sapphire crystal back or plastic back |
| SIM | eSIM |
Display
| Type | AMOLED flexible capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1.91 inches |
| Resolution | 402 x 476 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | ColorOS Watch OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 3100 (28 nm) – International Qualcomm MSM8909W Snapdragon Wear 2500 (28nm) – China |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
Camera
| Primary camera | No |
Sound
| Alert types | No alert |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | No |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 430 mAh |
| Charging | Wireless charging |
More
| Made by | China |
| Color | Silver, Dark Black, Gold, Elegant Black, Pink Gold, Matte Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









